Parkering
Industriveien 30, 1337, Norge
N 59°53.464
-
E 10°30.575
TP-plassen Industriveien
Industriveien 18-20, 30 & 33
1337
Sandvika
I Industriveien i Sandvika har vi flere områder for parkering. I Indusrtiveien 33 kan vi tilby 140 p-plasser for langtidparkering. I Industriveien 30 har vi 150 p-plasser Tilgjengelig for korttidsparkering og langtidsparkering og i industriveien 18-20 er det 60 p-plasser for langtidsleie og 7 gjesteplasser.
Her finner du både enkel og rimelig parkering.
Smedveien
Industriveien ble tidlig på 1900-tallet kalt "Smedveien", på grunn av de tre smedene i området. I 1920 lå Hamang Papirfabrikks papirmesterbolig i nr. 3 og arbeiderboliger i nr. 5-7. Hamang AS var en stor produsent av kvalitetspapir til boktrykking og skrivepapir, som på den tiden ellers måtte importeres. De produserte også klutepapir og seddelpapir uender 2. verdenskrig. Fabrikken var i drift frem til 1981 da den ble nedlagt, men var en nøkkelbedrift i Sandvikas industrihistorie.
I 1907 etablerte fabrikken Tomten AS seg i Sandvika. Dette er bedriften som for alvor satte Sandvkíka på kartet. Tomten AS bygget ny fabrikk på branntomten til Lillehagens skifabrikk ved Drammensveien, i dag Industriveien 20. Tomten er kjent for produksjon av skurepulver og for det første tøyvaskeproduktet med enzymer, Biotex. For mange er også Tomteskur, Bomtebrygg og Tomte Gløgg velkjente produkter fra denne hjørnestensbedriften i Sandvika. Industriveien er en av sentrumsgatene i Sandvika og som resten av sentrum preges også denne gaten av gamle trebygninger fra slutten av 1800-tallet til de første tiårene av 1900-tallet.
Hovedvekten av husene er i sveitserstil, men det er også bevarte bygninger i empirestil.